فولاد در مسیر کاهش تقاضا

فولاد در مسیر کاهش تقاضا

1398/02/14
139505011023211518186974 - فولاد در مسیر کاهش تقاضا
فولاد در مسیر کاهش تقاضا

بهای شمش چه در بورس و چه بازار اگرچه با فراز و فرودهای نسبی همراه است و حتی بعضا در روزهای گذشته یک عقبگرد شکننده را تجربه کرده، اما در نهایت یک ثبات نسبی را حفظ کرده است و ثبات قیمت شمش در کنار افزایش احتمالی هزینه‌های تولید مانند افزایش دستمزد باعث می‌شود که میلگرد یا فولاد در مسیر کاهش تقاضا سایر مصنوعات فولادی میل به رشد قیمت‌ها پیدا کنند.

که این سیگنال در نوسان نرخ‌های پیشنهادی از واحدهای تولیدی هم قابل رهگیری است و چیزی نیست که در بازار مخفی مانده باشد. اما این موضوع به معنای آن نیست که بازار وارد یک فاز افزایشی قدرتمند شده است.

از طرف دیگر با توجه به بالا بودن قیمت‌ها در اواخر سال گذشته و رشد محسوس حجم معاملات، این انتظار وجود دارد که حجم یا موجودی انبارها در بازار داخلی بالا باشد که همین سیگنال در نهایت به داده‌ای جانبی برای افزایش حجم عرضه تبدیل می‌شود و شاید از این به بعد این مطلب به‌عنوان یک «سرعت‌گیر» برای رشد قیمت‌ها هم ایفای نقش کند.

این در حالی است که در مورد قیمت تمام شده مصنوعات فولادی که در حال حاضر در انبارها وجود دارد نمی‌توان اظهار نظر قاطعی کرد اما بالا بودن موجودی انبارها خود به‌عنوان داده‌ای برای حمایت از حجم عرضه در بازار داخلی مطرح است. در کنار این موارد شنیده‌های بسیاری در بازار مبنی بر «سهمیه‌بندی اجازه صادرات از سوی شرکت‌های بزرگ» شنیده می‌شود که به نقدهایی به‌صورت پیدا و پنهان منجر شده است.

در نتیجه فولاد در مسیر کاهش تقاضا و بالا بودن جدی تقاضا برای خرید ورق‌های فولادی در بورس کالا (هرچند تا لحظه نگارش این گزارش، معاملات ورق در این بستر تایید نشده) را طی روز گذشته شاهد بودیم که البته درباره این موضوع باید گفت بازار فولاد در برهه‌هایی و درخصوص محصولاتی خاص به عرضه‌های بیشتری نیاز دارد، اما این برتری تقاضا بر عرضه در سایر مصنوعات فولادی با این شتاب و شدت دیده نمی‌شود؛ به‌عنوان مثال بهای شمش نسبتا متعادل است و شاید بالا بودن حجم عرضه‌ها در بورس کالا را هم بتوانیم در این زمینه موثر بدانیم،‌ البته باید این مطلب را با دقت بیشتری در روزهای آینده مورد بررسی قرار دهیم.

 

منبع : نرخ باکس

کلمات کلیدی :

نظرات کاربران

*
*
*