تعیین قیمت میلگرد

تعیین قیمت میلگرد

1398/05/30
نواسانات قیمت میلگرد به واسطه ی علل مختلف صورت می پذیرد

بررسی علل مختلف بر تعیین قیمت میلگرد

در تعیین قیمت میلگرد علل مختلفی اعم از طراحی میلگرد ها و جنس آنها و… تاثیرگذار است که در این مقاله بیشتر به توضیح آن خواهیم پرداخت. میلگرد یا آرماتور به عنوان عاملی برای جبران مقاومت کششی پایین، برای تقویت بتن و سازه های سنگی مورد استفاده قرار می گیرد. جنس میلگرد از فولاد معمولی است که دارای ترکیبات شیمیایی نیز است. این سازه فولادی که به شکل سیم یا میلگرد ساخته می شود؛ از نظر طراحی مکانیکی در انواع مختلفی همچون میلگرد صاف، میلگرد آجدار ساده، میلگرد آجدار پیچیده، میلگرد صنعتی و میلگرد زیگزاگ تولید می شود. در کشورهای مختلف میلگرد با استانداردهای و قطرهای متفاوتی ساخته می شود که این عوامل بر تعیین قیمت میلگرد تاثیر مستقیمی دارد. استاندارد ساخت میلگرد در ایران مطابق استاندارد کشور روسیه بوده و بخش عمده آن در کارخانه ذوب آهن اصفهان تولید می شود.

 اهمیت به کار بردن میلگرد در ساختمان ها

در اکثر سازه های بتنی  به منظور بالا بردن استحکام هر چه بیشتر آنها از میلگرد استفاده می شود.  میلگرد ها با افزایش مقاومت در برابر نیروهای کششی و چرخشی از تخریب بتن در اثر فشارهای مختلف از جمله زمین لرزه محافظت به عمل آورده و مانع از شکستن و ترک خوردن آنها می شود. علاوه بر ساختمان های کوچک و بزرگ، از میلگرد برای تقویت و استحکام سازی سطوح افقی بتنی در اجزای پل ها و یا مسیر بزرگ راه ها نیز استفاده می شود. از نظر مکانیکی میلگردهایی که به میلگرد آجدار معروف هستند، دارای عاج هایی مشابه نخ یا طناب بوده که به دور میله فولادی پیچیده شده اند، به طوری که دور تا دور آن را فرا گرفته است. از این نوع میلگردها بیشتر در مقاوم سازی ستون ها و یا ساختمان سازی استفاده می شود. در حقیقت در این نوع میلگرد بین آج میلگرد و  بتن نوعی چسبندگی ایجاد می شود و بدین ترتیب از تکان خوردن و حرکت بتن جلوگیری شده و در نتیجه باعث ترک خوردن و یا از هم پاشیدن بتن خواهد شد.  همچنین میلگردهایی که به صورت ساده ساخته شده اند دارای سطح صاف بوده و از آنها بیشتر برای ایجاد مقاومت بتن در کف ساختمان استفاده می شود. توجه شود که به طور معمول طراحی مکانیکی در هنگام ساخت میلگرد در  نهایت بر قیمت میلگرد تاثیر گذار خواهد بود.

قیمت انواع مختلف میلگرد در ایران

به طور کلی تولید میلگرد در ایران با توجه به نوع استاندارد فولاد به سه نوع A1، A2 و A3 دسته بندی می شود. این انواع مختلف میلگرد از نظر قیمت و نوع با یکدیگر تفاوت دارند.

ahanak rebar price no01 1 - تعیین قیمت میلگرد

تاثیر ویژگی های محاسباتی  بر تعیین قیمت میلگرد

در هنگام ساخت میلگرد ویژگی های محاسباتی مورد توجه قرار می گیرد.  این ویژگی ها شامل موارد ذیل است:

مقاومت کششی میلگرد

این مشخصه در هنگام آزمایش کشش میلگرد بر اساس تقسیم حداکثر بار ثبت شده بر سطح مقطع اولیه محاسبه می گردد.

تنش تسلیم

تنش تسلیم را مقاومت جاری یا مقاومت تسلیم نیز می نامند و عبارتند از مقدار تنشی که در آن بدون افزایش بار، طول نمونه فولادی افزایش پیدا می کند.

اسپیسر میلگرد

اسپیسر میلگرد مشخصه ای است که در ایجاد فاصله میلگرد از سطح بتن کاربرد دارد.

 

تمامی موارد ذکر شده تاثیر زیادی بر تعیین قیمت میلگرد دارد به عنوان مثال هر چه مقاومت کششی و تنش تسلیم میلگرد افزایش یابد، به دلیل افزایش عملیات های مختلف در تولید میلگرد، هزینه بالاتر رفته و در نتیجه قیمت میلگرد نیز بیشتر خواهد شد.

ahanak rebar price no02 1 - تعیین قیمت میلگرد

تحلیل علل تعیین کننده قیمت میلگرد

برای تحلیل تعیین قیمت میلگرد می بایست عوامل زیادی را مورد بررسی قرار داد. به طور کلی چند عامل کلی بر روی قیمت محصولات آهنی و فولادی از جمله میلگرد تاثیر گذار است. این عوامل به شرح زیر می باشد:

  میزان مصرف انرژی

در واحد های تولیدی میلگرد و سایر سازه های فولادی از انواع مختلف انرژی مانند نفت، برق و … استفاده می شود. بنابراین کم و زیاد شدن قیمت انرژی مصرفی برای تولید میلگرد، در تعیین قیمت میلگرد تاثیر گذار است.

حمل و نقل و هزینه های مربوط به آن

برای جابجایی مواد اولیه و میلگردهای تولید شده نیاز به صرف هزینه هایی است که این هزینه ها تاثیر مستقیمی بر تعیین قیمت میلگرد دارد.

قیمت فولاد در کشورهای تولید کننده

وجود تورم در کشورهای در حال توسعه تاثیر زیادی بر تعیین قیمت میلگرد و سایر سازه های فولادی دارد. چرا که ۶۰ در صد از تولید فولاد جهان توسط این کشورها صورت می پذیرد. این در حالی است که چین به تنهایی ۳۰ درصد از این تولید را بر عهده دارد. بنابراین کاهش یا افزایش تورم در کشورهای در حال توسعه، باعث ایجاد نوسان در  تعیین قیمت میلگرد خواهد شد.

ahanak rebar price no03 1 - تعیین قیمت میلگرد

نوسانات بازار ارز

از آنجایی که قیمت آهن آلات به عنوان یک محصول صادراتی بر اساس دلار محاسبه می گردد، بنابراین تغییر در قیمت دلار به طور مستقیم بر تعیین قیمت فولاد و در نتیجه تعیین قیمت میلگرد موثر است.

افزایش هزینه های جانبی

عوامل بسیار زیادی در صنعت تولید سازه های فولادی موثر است. از جمله این عوامل می توان به صنایع وابسته، افزایش حقوق و دستمزد، بورس کالا، هزینه مواد اولیه و دستگاه های مرتبط، میزان عرضه و تقاضا  و … اشاره نمود. ایجاد نوسان در هر یک از عوامل یاد شده بر میزان تعیین قیمت میلگرد تاثیر گذار خواهد بود.

 

نظرات کاربران

*
*
*